Kto mało myśli, błądzi wiele ~ Leonardo da Vinci
Rozumiemy siebie jedynie odbywając dookolną drogę pośród znaków ludzkości utrwalonych w dziełach kultury  ~ Paul Ricoeur
Biblioteka jest [...] szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla [...] Boże Tchnienie ... ~ Jan Paweł II
Czytałam i coraz jaśniejszym stawał mi się świat ~ Eliza Orzeszkowa

  

 

Wyjazd szkoleniowy

 

 12 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wyjazdowym szkoleniu do Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. Ignacego Krasickiego. Biblioteka mieści się przy ul. Grodzkiej w zabytkowym budynku, który powstał  w  pierwszej połowie XVII wieku jako klasztor sióstr dominikanek. Zwiedzaliśmy również najciekawsze zabytki Przemyśla oprowadzani przez przewodnika PTTK. Szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu ropczycko-sędziszowskiego  zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach.    

 

 

 

Ojcowie Niepodległości –prelekcja dra Jacka Magdonia

 

Dnia 10 września mieliśmy przyjemność gościć i wysłuchać prelekcji dra Jacka Magdonia pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Prelegent przybliżył nam sylwetki najwybitniejszych polityków okresu I wojny światowej, którzy w szczególny sposób przyczynili się do wyzwolenia Polski z niewoli podkreślając  ich zasługi w odbudowie wolnej Ojczyzny. Potrafili oni wyzwolić w ludziach ducha i potężne siły do walki.

Wywodzili się oni z różnych ziem dawnej Rzeczypospolitej i z różnych, często zwalczających się, nurtów ideowych i politycznych. Pośród nich naczelne miejsce zajmował pochodzący
z Wileńszczyzny Józef Piłsudski, twórca polskiego czynu zbrojnego. Poza nim – przywódca Narodowej Demokracji Roman Dmowski, liderzy stronnictw reprezentujących polskich chłopów i robotników Wincenty Witos i Ignacy Daszyński, oraz chrześcijańskiej Demokracji – Wojciech Korfanty, a także wybitny pianista, orędownik sprawy Polski na Zachodzie – Ignacy Paderewski. Pamięć o tamtych czasach i ludziach jest naszym zaszczytnym obowiązkiem. 

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII SP w Iwierzycach wraz z nauczycielami,

dyrektorzy szkół, dyrektor GOK w Wiercanach,  wójt  oraz radni  Gminy Iwierzyce 
i   czytelnicy biblioteki.

Spotkanie uświetnił wiersz ks. Zbigniewa Jana Czuchry pt. „Ziemia Rodzinna” w interpretacji Pani Stanisławy Gnacek. 

Wystawę IPN w Rzeszowie „Ojcowie Niepodległości współtwórcy odrodzonej Rzeczypospolitej” można było obejrzeć  okresie od 1.07.-10.09.2019 r. 

 

 

 

           

 

  „Mała książka – wielki człowiek”

 

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Iwierzycach przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W związku z tym zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat i ich Rodziców do udziału w projekcie, którego realizacja rozpocznie się od 02 września 2019 r. Warunkiem przystąpienia do Projektu jest zapisanie dziecka do Biblioteki Publicznej w Iwierzycach i korzystania z księgozbioru przez dziesięć kolejnych wizyt. Na START dziecko otrzymuje wyprawkę składającą się z książki dostosowanej pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Prosimy o współpracę nauczycieli przedszkoli z terenu Gminy Iwierzyce.

 Więcej informacji na stronie internetowej www-wielki-czlowiek.pl oraz w bibliotece pod nr telefonu 17 745-59-42

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

 

W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2019 Biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 3 200,00  złotych. Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa, a pozyskane dofinansowanie pochodzi ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

 

   

 

„Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie  świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja”.

Allen Ginsberg

 

 

Franek Kulka z wizytą w Bibliotece

 

Czytając dziecku poezję od najmłodszych lat wspieramy jego rozwój intelektualny, kształtujemy jego uczucia i wyobraźnię, uwrażliwiamy na piękno słowa oraz przybliżamy rzeczywistość. Najlepiej zacząć do krótkich, rymowanych wierszy mających bogaty język artystyczny, co sprawi, że dziecko w trakcje słuchania uruchamia swoją wyobraźnię i pobudza swoje myślenie.  W dniu 18 czerwca w Bibliotece gościliśmy  Franka Kulkę – lokalnego poetę z Bystrzycy, autora tomiku wierszy dla dzieci „Wiersze Sklecone Jako-Tako”. Niewątpliwie mają one charakter wychowawczo-edukacyjny i uniwersalny czyli ponadczasowy.    Czyta się je przyjemnie, a proste rymy łatwo wpadają w ucho, skłaniają do refleksji i przemyśleń.

Spotkanie było interakcyjne, uczniowie ,  dorośli, oraz uczestnicy DKK  czytali wiersze Poety jak również swoje własne.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Iwierzycach wraz z nauczycielami, osoby należące  do Dyskusyjnych Klubów Książki działających  w Bibliotece  oraz zaproszeni goście.

 
 Mól   Franek Kulka


Mól to rodzaj czytelnika
Który książki wręcz połyka
I jest z tego dobrze znany
Że jest ciągle zaczytany

Rankiem, dniem i wieczorami
Ślęczy ciągle nad książkami
Przesiaduje wciąż w księgarni
A noce spędza w drukarni

I gdy tylko rano wstanie
Zabiera się za czytanie
A że dysponuje czasem
Wolno więc smakuje prasę

Jednak cienkie te gazety
Zaostrzają mu apetyt
Zmuszają go więc do tego
By przeczytać coś grubszego

Przy obiedzie zatem dziarsko
Pożera książkę kucharską
Bardzo się w niej rozsmakował
Czytałby ją wciąż od nowa

Gdy nadchodzi czas kolacji
Leci mól do restauracji
Nie nażarty wciąż czytania
Wręcz pochłania z karty dania

Czytelnik jest z niego wierny
Na nowości wciąż pazerny
I łakomy tak dalece
Że zamieszkał w bibliotece

Tam się poczuł jak u siebie
Dosłownie był w siódmym niebie
Mógł wolno całymi dniami
Rozkoszować się książkami

Czytał wszystkie tak jak leci
Oprócz książeczek dla dzieci
Których nie mógł rozgryźć wcale
Choć wydane są wspaniale

Bo niestety mają wadę
W postaci twardych okładek
Choć zawartość ich jest dobra
Trudno jest się do nich dobrać

Wolał zatem inne treści
Romanse, wiersze, powieści 
Lubił także stare druki 
A najbardziej białe kruki

Miał na książki wciąż apetyt
Lecz był problem, bo niestety
Mól naturę miał już taką
Że pożerał je dwojako

Oprócz pasji do czytania
Miał też drugą, do chrupania
Więc gdy kończył swe lektury
Z książek zostawały wióry

Tak zrobiła się afera
Bo dwa razy je pożerał
Raz w przenośni, bo oczami
I dosłownie też… ustami

 

 

  

 

 

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek 

 

W dniu 6 czerwca w Bibliotece odbyło się spotkanie z autorką ponad 30 książek dla dzieci  Justyną Bednarek z  Warszawy. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” znajdują się w kanonie lektur szkolnych i zostały uznane za najlepszą książkę dziecięcą 2015 roku w Konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” jak również zdobyły Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Jest autorką, która trafia  w gust najmłodszych czytelników, dlatego jej książki chętnie są czytane, nominowane i nagradzane.

Spotkanie to zorganizowane zostało dzięki Projektowi Instytutu Książki
w Krakowie,
który od 2004 roku promuje wartościową książkę pozyskując fundusze na działalność Dyskusyjnych Klubów Książki w całej Polsce i pomagając młodym twórcom zdobyć czytelnika, a czytelnikom na poznawanie nowych autorów.

   W naszej Bibliotece działają dwa Kluby Dyskusyjne – od 2012 roku dla dorosłych, a od 2014 dla dzieci i młodzieży.

W trakcie spotkania dzieci należące do klubu przedstawiły scenkę teatralną do opowiadania pochodzącego z książki Justyny Bednarek pt. „Babcocha”. Książkę omówiono na ostatnim spotkaniu klubu i bardzo się czytającym podobała. Inscenizacja dotyczyła opowiadania pt. „Jak Babcocha doprowadziła do porządku stolarza Rybę”.

Autorka wiele opowiadała o sobie , o swoich pasjach i zainteresowaniach oraz o tym jak została pisarką i skąd czerpie inspiracje do pisania książek. Prezentując swoje książki P. Justyna opowiedziała nam m.in.: o tym kto jest pierwowzorem tytułowej Babcochy, o czym jest najnowsza – trzecia część serii o skarpetkach oraz jaka przygoda spotka nas w książce pt. „Pięć sprytnych kun”. Pytała dzieci o ich marzenia i plany na przyszłość. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach i aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Autorka przeczytała dzieciom fragment książki „Nowe przygody skarpetek” i tak zainspirowani niezwykłą przygodą kilku skarpetkowych bohaterów  rozpoczęliśmy warsztaty. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i wykorzystując skarpetki, guziki, wstążki, samoprzylepne oczka, kleje wykonały własne skarpetkowe postacie.

Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze.

Na zakończenie autorka rozdała autografy i wykonano pamiątkowe zdjęcia.

 

W spotkaniu uczestniczyli: czytające rodziny, osoby zaprzyjaźnione z książką i Biblioteką oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Iwierzycach.

   

 

  

„Do Ciebie wołam Człowieku, Ciebie szukam…”         

św. Jan  Paweł II

 

 

VIII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

„Słowa, które rozrastają się we mnie”

 

9 maja 2019 r. w bibliotece odbył się ósmy Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej „Słowa, które rozrastają się we mnie” poświęcony naszemu Wielkiemu Rodakowi św. Janowi Pawłowi II. W tym roku hasłem przewodnim były słowa
Do Ciebie wołam, Człowieku, Ciebie szukam (…) pochodzące z wiersza Karola Wojtyły „Wigilia Wielkanocna 1966”. Patronat nad Konkursem objął
Ks. Ryszard Polański – Proboszcz Parafii Nockowa oraz Pan Ryszard Filipek - Wójt Gminy Iwierzyce. Współorganizatorem konkursu jest SP w Wiercanach - Panie Katarzyna Branas i Halina Gunia.

Jury w składzie:

Pani Agnieszka Szela – Kierownik ds. Filii MiPBP w Gminie Ropczyce

Pani Wioletta Czapka  - Instruktor w MGOK w Sędziszowie Młp.

Ks. Grzegorz Guzior – Parafia Nockowa

Pan Dominik Filipek – absolwent Wydziału Teologii Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia

I Kategoria wiekowa:

I miejsce: Martyna Żuczek  ucz. kl. V SP w Nockowej

II miejsce: Kinga Lis ucz. kl. VI SP w Olchowej 

III miejsce: Dawid Chełpa ucz. kl. V SP w Olchowej 

Wyróżnienie: 

Kamila Salamon ucz. kl. IV SP w Olchowej,

Maciej Pająk ucz. kl. IV SP w Iwierzycach,

Wiktoria Alberska ucz. kl. V SP w Iwierzycach,

II Kategoria wiekowa:

I miejsce: Maja Mroczek ucz. kl. VIII SP w Olchowej,

II miejsce: Karolina Fąfara ucz. kl. VIII SP w Olchowej,

III miejsce: Kinga Parys ucz. kl. VII SP w Iwierzycach,

  

Konkursowi Recytatorskiemu towarzyszył konkurs plastyczny „Iść za Chrystusem we współczesnym świecie adresowany do uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych oraz młodzieży kl. III Gimnazjum.
Prace plastyczne oceniło jury w składzie:

Pani Ewa Medygrał – nauczyciel plastyki,

Pani Bogumiła Grobelna – nauczyciel plastyki,

Pani Małgorzata Flisak – nauczyciel, plastyk

Nagrody otrzymali:

I Kategoria wiekowa:

I miejsce: Gabriela Wójcik ucz. kl. I SP w Bystrzycy

II Kategoria wiekowa:

I miejsce: Natalia Antosz ucz. kl. VI SP w Iwierzycach,

II miejsce: Julia Caniˈ ucz. kl. VI SP w Wiercanach

III miejsce: Agnieszka Filipek ucz. kl. VI SP w Nockowej    

Wyróżnienia:

Martyna Ochał ucz. kl. V SP w Iwierzycach,

Emilia Pasela ucz. kl. VI SP w Wiercanach,

Natalia Kisiel ucz. kl. V SP w Iwierzycach,

Ada Bartusik ucz. kl. V SP w Olchowej

Nagroda Specjalna: Weronika Urban ucz. kl. IV SP w Olchowej

III kategoria wiekowa:

I miejsce: Gabriela Ochab ucz. kl. VII SP w Wiercanach

II miejsce: Oliwia Ochał ucz. kl. III Gimnazjum

III miejsce: Amelia Mędrygał ucz. kl. VIII SP w Nockowej

Nagrody wręczyli :  Ks. Proboszcz Ryszard Polański wraz z Panem Ryszardem Filipkiem. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy Pani Halinie Gunia i uczennicom  /Emilia Pasela, Anita Wilk, Julia Cani i Rozalia Pilch/ ze Szkoły Podstawowej w Wiercanach za przygotowanie pieśni Maryjnych z akompaniamentem skrzypiec oraz Pani Katarzynie Branas za prezentacje multimedialną pt. „Święty wśród  przyjaciół, czyli Święty Jan Paweł II
i Jego święci rodacy”,    nauczycielom języka polskiego, plastyki i nauczania początkowego  za przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu oraz zaproszonym gościom za liczny udział.

 

  

Do Ciebie wołam, Człowieku, Ciebie szukam - w którym

historia ludzi może znaleźć swe Ciało

Ku Tobie idę, i nie mówię "przybądź",

ale po prostu "bądź",

bądź tam, gdzie w rzeczach żaden nie widnieje zapis, a człowiek był,

był duszą, sercem, pragnieniem, cierpieniem i wolą,

gdzie go trawiły uczucia i palił najświętszy wstyd -

bądź jak wieczysty Sejsmograf tego, co niewidzialne a Rzeczywiste.

 

Człowieku, w którym ludzkie dno się spotyka ludzki szczyt,

w którym wnętrze nie jest ciężarem i mrokiem, lecz właśnie sercem.

Człowieku, w którym każdy człowiek odnaleźć może zamysł najgłębszy

i korzeń własnych uczynków: zwierciadło życia i śmierci wpatrzone w ludzki nurt,

do Ciebie - Człowieku - stale docieram przez płytką rzekę historii,

idąc w stronę serca każdego, idąc w stronę każdej myśli

(historia - myśli stłoczeniem i śmiercią serc).

Szukam dla całej historii Twojego Ciała,

szukam Twej głębi.

                                                         

 Karol Wojtyła - Wigilia Wielkanocna 1966

  

 

 

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych odbędzie się 26.06.2019 r.                    o godzinie 17-tej.   

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci  i młodzieży w dniu 22.06.2019 r. o godz. 10:00 

 

 

 

 

 

 

 Ferie 2019 

  

 

 

Spotkanie z etnografem Katarzyną Ignas

               W dniu 12 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie  Czytelników z Panią Katarzyna Ignas  etnografem Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum w Przeworsku.           Pani K. Ignas jest autorką książki „Topiec, błąd,  lizibożek i dzidko” czyli o reliktach ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska wydanej w 2018 roku, która powstała na podstawie opowieści mieszkańców Przeworka i okolic opatrzona ilustracjami uczniów przeworskich szkół,  malowidłami ze zbiorów muzealnych okolicznych  artystów malarzy oraz  grafiką Sylwii Zawiślak z Olimpowa. W przeworskim muzeum została również zorganizowana wystawa z zebranych materiałów.

Książka została zaprezentowana przez Autorkę multimedialnie, uzupełniona  ciekawymi opowieściami z przeszłości. Czytelnicy z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszego gościa uzupełniając swoimi opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie lub doświadczonymi przez siebie.

„Celem realizowanego zadania było przedstawienie i przybliżenie odbiorcy postaci demonicznych z rodzimego folkloru stojących w opozycji do postaci fantastycznych z gier komputerowych  czy kultury amerykańskiej, popularyzowanych np. podczas Halloween.”K. Ignas

Spotkanie to było uświetnieniem uroczystości wręczenia nagród dla Czytelników 2018 roku.

  

XI Gminny Konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika Roku 2018

DLA CZYTELNIKÓW

 

Drodzy Czytelnicy

Stali bywalcy tejże Książnicy

Jakże Wam dzisiaj mam podziękować?

Jaką nagrodą Was obdarować?

Za waszą mądrość

Że podążacie w kierunku światła

Które poznacie

Dzięki teju małej, wiernej książeczce.

Za Waszą stałość w uczuciach do niej

Za Waszą miłość i wiary płomień

Że tylko tędy prowadzi Droga

Choć wyboista dla Bibliologa

Bo co tu mówić

Wszak sami wiecie

To przecież pieniądz rządzi na świecie

To co widoczne jest gołym okiem

Modny samochód

Ogród ze smokiem

I duży salon a w  nim kanapa

Gdzie słodka Barbie

Wpatrzona w siebie

Ludzka Atrapa!

A Wy  spokojnie i  bez pośpiechu

Idziecie w górę

Ścieżyną   stromą

I choć tak często nogi Was bolą 

Jesteście dla tej Ziemi Solą.

                                                                           Bibliotekarki z GBP w Iwierzycach

 

  

 

UWAGA!

Zmiana godzin pracy biblioteki

 

Ulegają zmianie godziny pracy, które będą obowiązywać od 14.01.2019 r. 

Poniedziałek                                                        8:00 – 16.00

Wtorek                                                                  8.00 – 16.00

Środa                                                                     7.30 – 17.00

Czwartek                                                               7.30 – 17:00

Piątek                                                                     7.30 – 17.00

    Sobota                                                                    9.00 – 13.00    

 

  

 

 PROJEKT „LIDERZY KOOPERACJI”

 

Nasza Biblioteka przystąpiła do Projektu „Liderzy  Kooperacji” realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego pierwszy Etap był realizowany w Gminie Iwierzyce od sierpnia do grudnia 2018 roku.

Do projektu realizowanego w terenie naszej Gminy przystąpiły następujące instytucje;

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iwierzycach,

Pedagog szkolny w Gminie Iwierzyce,

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Sędziszowie Młp.

Kurator Sądu Rejonowego w Ropczycach,

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach,

Komisariat Policji  w Sędziszowie Młp.

Gminna Biblioteka Publiczna w Iwierzycach,

Celem Projektu jest wypracowanie i wdrożenie modelu kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych istotnych  z punktu widzenia włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa dla gmin wiejskich na obszarze makroregionu i województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego,  świętokrzyskiego i mazowieckiego.

  

  

  

Warsztaty Bożonarodzeniowe

W dniach 05 i 07.12.2018r. w bibliotece odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe dla dzieci z terenu Gminy Iwierzyce prowadzone przez Panią Marzenę Ignas z Iwierzyc. 

 

 

      

Gminna Biblioteka Publiczna w Iwierzycach zaprasza dzieci
na zajęcia w każdy wtorek i czwartek od godziny 14:00

 

Propozycje zajęć:

 

·         Wtorek: zajęcia literackie “Poznaj i Pokochaj Mnie” podczas, których przypomnicie sobie wasze ulubione bajki i opowiadania oraz poznacie wiele innych, ciekawych i nieznanych.

 

·         Czwartek: zajęcia plastyczne

 

·         Lekcje biblioteczne po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

 

Zachęcamy również do przystąpienia do
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Zapisy i szczegółowe informacje w bibliotece
.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski

 

 W dniu 08 listopada 2018 r.  odbyła się uroczystość połączona z Gminnym Konkursem Literacko Plastycznym pt. „Gdy pytasz mnie, czym Ojczyzna jest” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwierzycach oraz Szkołę Podstawową w Olchowej.

 Uroczystość rozpoczęła się patriotyczną częścią artystyczną dla Ojczyzny przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Olchowej pod kierunkiem Pana Witolda Dybki.

Następnie odbyła się prezentacja prac konkursowych twórczości literackiej i plastycznej dorosłych oraz uczniów ze wszystkich szkół gminy Iwierzyce oraz rozdanie nagród. Prace konkursowe oceniło jury w składzie:

 

Pani Maria Kozińska  – Dyrektor MiPBP w Ropczycach

Pani Agnieszka Szela – kierownik merytoryczny MiPBP w Ropczycach

Pani Sylwia Feret – bibliotekarz w MiPBP w Ropczycach

Pani Ewa Medygrał – nauczyciel, plastyk

Pani Małgorzata Flisak – nauczyciel, plastyk 

Pani Monika Pazdan – pracownik BS w Iwierzycach

 

i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia

I Kategoria wiekowa:

I miejsce: Weronika Urban ucz. kl. IV SP w Olchowej

II miejsce: Julia Bielak ucz. kl. IV SP w Olchowej

III miejsce: Monika Wszołek ucz. kl. V SP w Bystrzycy, 

                    Julia Gątarska  ucz. kl. V SP w Bystrzycy

II Kategoria wiekowa:

I miejsce:  Gabriela Kot ucz. kl. III Gimnazjum w  Iwierzycach

                   Emilia Siuba ucz. kl. VII SP w Wiercanach,

II miejsce: Eryk Kościak ucz. kl. VI SP w Iwierzycach,
                   Gabriela Ochab ucz. kl. VII SP w Wiercanach

III miejsce: Kinga Bieda ucz. kl. V SP w Nockowej

                    Katarzyna Czapka ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

Wyróżnienie:

 Maja Mroczek ucz. kl. VIII SP w Olchowej,

Weronika Draus ucz. kl. VII SP w Bystrzycy

 III Kategoria wiekowa (osoby dorosłe)

Krystyna Żuczek, Janusz Ignas, Dominika Czyż, Krystyna Urbanowicz, , Dorota Drozd, Angelika Szeliga, Marta Krawczyk, Julia Klimek, Lucyna Majka, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło
w Sędziszowie Małopolskim Filia w Wiercanach

 

Ważnym wydarzeniem było  odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Iwierzycach, którego dokonał Wójt Gminy Iwierzyce Bogusław Mucha,  Przewodniczący Rady Gminy Ryszard  Pazdan, Dyrektor Szkoły  Podstawowej w Olchowej Małgorzata Pająk oraz Dyrektor Biblioteki Lucyna Majka.

Inicjatorem i fundatorem tablicy jest Gminna Biblioteka Publiczna w Iwierzycach.

 

„Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia ojców na której wzrosłeś.

Wszystko czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz”

Zofia Kossak-Szczucka

 

11.XI.1918 r.-11.XI.2018 r.

  

    

 

Wystawa pokonkursowa

  

   
 

 

         

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

II Gminny Konkurs Plastyczny „Świat Sercem Dziecka Malowany”

 

W dniu 05.06.2018 r. w bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie  II Gminnego Konkursu Plastycznego „Świat Sercem Dziecka Malowany”  dla dzieci z przedszkoli z terenu Gminy Iwierzyce. Konkurs zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Dzieci miały do wyboru dwa tematy:

1.      1.  Moja ulubiona postać z bajki

2.     2.  Moje marzenia

Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań książką wśród najmłodszych dzieci, uwrażliwienie dzieci na własne potrzeby w otaczającej je rzeczywistości oraz stworzenie dzieciom możliwości rozwijania zainteresowań i zdolności plastycznych. Na konkurs wpłynęło 26 prac plastycznych z 6 przedszkoli. Prace zgodnie z regulaminem konkursu mogły być wykonane indywidualnie lub zbiorowo (3 dzieci).

 

Komisja w składzie:

1.      Pani Elżbieta Chorąży – Instruktor plastyk w MGOK w Sędziszowie Młp.

2.      Pani Barbara Czeladka – Instruktor w MGOK w Sędziszowie Młp.

3.      Pani Edyta Czeladka – magister sztuki

Przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce: Marcin Pyżalski z Będzienicy, Eliza Bryda, Amelia Bryk, Julia Ciosek
z Olchowej.

 

II miejsce: Julita Mędrygał z Wiercan, Gabriela Wójcik, Zuzanna Gątarska, Milena Bubeńko z Bystrzycy.

 

III miejsce: Kinga Kraja z Będzienicy, Emilia Nawrocka, Julia Draus, Kamil Draus

z Bystrzycy.

 

Wyróżnienie: Marcel Hajduk z Wiercan, Nikola Malinowska i Rozalia Filipek z Iwierzyc, Nikodem Baran z Będzienicy, Franciszek Świętoń z Będzienicy, Jakub Kocoń z Wiercan, Zuzanna Ciba z Nockowej, Oskar Wróbel z Bystrzycy.

 

W tym dniu gościliśmy Panią Ewę Nawój z Księgarni Nova wraz z Panią Beatę Krawiec – animatorką,  dzięki której dzieci miały okazję spotkać się z bohaterami bajek m.in: Czerwony Kapturek i Smok Novuś. Na zakończenie spotkania dzieci mogły dotknąć szklanej kuli z cewką Tesli i zobaczyć jak przepływa prąd. Było to ciekawe doświadczenie dla przedszkolaków, które bardzo im się podobało o czym świadczył uśmiech i radość na ich twarzach.

W spotkaniu wzięli udział laureaci konkursu wraz z rodzicami, dzieci z przedszkola z Iwierzyc i Bystrzycy wraz z opiekunami.

Nagrody wręczyli: Pani Lucyna Majka Dyrektor biblioteki wraz z  Panią Beatą Krawiec. 

Dziękujemy dzieciom, rodzicom  i opiekunom  za udział w konkursie a wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

  

  

 

 

 

  „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi”

          św. Jan Paweł II

 

 

VII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
„Słowa, które rozrastają się we mnie”

 

W dniu 08 maja 2018 r. odbył się VII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej „Słowa, które rozrastają się we mnie” zorganizowany w podziękowaniu za świętość życia i kanonizację św. Jana Pawła II, któremu towarzyszył konkurs plastyczny pt. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Patronat nad konkursem objął

Ks. Prałat Aleksander Śmietana. Współorganizatorem konkursu jest Pani Otylia Mordel nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Wiercanach.   

Jury w składzie:

Pani Mariola Cieśla – Dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury

Pani Wioletta Czapka  - Instruktor w MGOK w Sędziszowie Młp.

Ks. Grzegorz Guzior – Parafia Nockowa

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia

I Kategoria wiekowa:

I miejsce: Julia Cani΄ ucz. kl. V SP w Wiercanach

II miejsce: Martyna Żuczek ucz. kl. IV SP w Nockowej, Emilia Pasela ucz. kl. V SP w  Wiercanach

III miejsce: Dawid Daniel ucz. kl. VI SP w Iwierzycach, Gabriela Kłęczek  ucz. kl. VII SP w Nockowej.

Wyróżnienie: Karolina Fąfara ucz. kl. VII SP w  Olchowej

II Kategoria wiekowa

I miejsce:  Amelia Ochał ucz. kl. III  Gimnazjum w Iwierzycach

II miejsce: Dominik Bielak ucz. kl. II Gimnazjum w Iwierzycach

III miejsce: Patrycja Ciosek ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

Wyróżnienie: Paulina Gnacek ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

Nagrody w konkursie recytatorskim wręczyli : Pani Mariola Cieśla, Pani Wioletta Czapka i ks. Grzegorz Guzior.

    

Prace plastyczne oceniło jury w składzie:

Pani Ewa Medygrał – nauczyciel plastyki

Pani Anna Siuba  - nauczyciel, plastyk

Pani Klaudia Pazdan - bibliotekarz

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I Kategoria wiekowa:

I miejsce: Iga Żuczek ucz. kl. II SP w Wiercanch

II miejsce: Joanna Ochab ucz. kl. III SP w Wiercanch

III miejsce: Izabela Tendera ucz. kl. III SP w Bystrzycy

Wyróżnienie: Milena Szydłowska ucz. kl. III SP w Wiercanach, Karolina Pytko ucz. kl. III
SP w Wiercanach

Nagroda Specjalna: Weronika Urban kl. III SP w Olchowej

II Kategoria wiekowa:

I miejsce: Amelia Mędrygał kl. VII SP w Nockowej, Michał Chrzan kl. VI SP w  Iwierzycach

II miejsce: Wiktoria Mikiera kl. VII SP w Bystrzycy, Irmina Świerczek kl. V SP w Nockowej

III miejsce: Marta Mucha kl. VII SP w Iwierzycach, Gabriela Ochab kl. VI SP w Wiercanach

Wyróżnienie: Weronika Rój  kl. VII SP w Olchowej, Oliwia Doroba kl. V SP w Bystrzycy

III Kategoria wiekowa:

I miejsce: Daria Pięta ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

II miejsce: Agnieszka Drapała ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

III miejsce: Natalia Ignas ucz. kl. III Gimnazjum w Iwierzycach

Nagrody w konkursie plastycznym wręczyli: ks. Ryszard Polański – Proboszcz Parafii Nockowa, Pan Ryszard Pazdan Przewodniczący Rady Gminy w Iwierzycach.

  

 

 

 

Spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Drabikiem

 

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w bibliotece odbyło się spotkanie z Panem Wiesławem Drabikiem ilustratorem i autorem ponad 200 bajek dla dzieci. Na wstępie nasz gość opowiedział o sobie jak również o tym, jak zrodził się pomysł napisania pierwszej książki i jaką drogę ona przeszła zanim trafiła do rąk czytelnika. Następnie Pan Wiesław czytał publiczności bajeczki i zadawał zagadki, za które przyznawał nagrody. Spotkaniu towarzyszył uśmiech i wesoła atmosfera ponieważ wspólne wymyślanie rymowanych zakończeń do czytanych przez Pana Wiesława fragmentów jego utworów okazało się nie byle jakim wyzwaniem.  W spotkaniu uczestniczyły czytające Rodziny nagrodzone w Konkursie na Czytelnika Roku 2017, dzieci z przedszkola w Olchowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w  Iwierzycach wraz z opiekunami oraz młodzież i dorośli należący do DKK działających w bibliotece. Na spotkanie przybył również Wójt Gminy Iwierzyce Pan Bogusław Mucha.

   

 

 

 

   Polskie Centra Dietetyczne PROJEKT ZDROWIE to nowa jakość dietetyki!

 

W dniu 19 marca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwierzycach odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą  Knych dietetykiem z Polskiego  Centrum Dietetycznego Projekt Zdrowie  w Ropczycach oraz Panią Elżbieta Rokosz, które w przedstawionej  prezentacji multimedialnej starały się przekonać odbiorców o tym, że to żywienie ma wpływ na każdy aspekt funkcjonowania naszego organizmu, jesteśmy tym co jemy i od tego w ogromnej mierze zależy długość i jakość naszego życia. W spotkaniu wzięło udział 30 osób z terenu Gminy Iwierzyce, które mogły skorzystać z konsultacji na temat zdrowego stylu życia oraz dokonać analizy składu ciała.

  

 

  

 

 

 

 

 Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

 

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, nauczycieli oraz mieszkańców Gminy Iwierzyce zorganizowane w dniu 30.11.2017 r. z okazji 110 rocznicy śmierci Artysty.

Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II         w Iwierzycach  

  

 

XVII Dzień Papieski 

 

Nadzieja, która sięga poza kres

 

..Nadzieja dźwiga się w porę ze wszystkich miejsc,
jakie poddane są śmierci -
nadzieja jest jej przeciwwagą,
w niej świat, który umiera,

na nowo odsłania swe życie.
Ulicami przechodnie w krótkich bluzach,
z włosami, które spadają na kark,
przecinają ostrzem swoich kroków
przestrzeń wielkiej tajemnicy,
jaka rozciąga się w każdym z nich
między śmiercią własną i nadzieją:
przestrzeń biegnąca w górę jak głaz
słonecznej plamy
odwalony od drzwi grobowych.


I tak jestem wpisany w Ciebie nadzieją,
poza Tobą istnieć nie mogę -
jeśli własne me "ja" stawiam ponad
śmiercią
i wydzieram z gruntu zniszczenia,
to dlatego,
że wpisane jest w Ciebie
jak w Ciało,
które swoją wypełnia moc nad każdym
ludzkim ciałem,
by zbudować na nowo me "ja" podjęte
na gruncie mej śmierci
konturem tak bardzo odmiennym
a przecież najwierniejszym,
w którym ciało mej duszy i dusza ciała
zespala się na nowo,
by swój byt - dotąd oparty o ziemię -
ostatecznie oprzeć o Słowo
i zapomnieć wszelkiego bólu jak serce
uderzone nagłym Wichrem,
którego nie udźwignie żaden na ziemi
człowiek
- a lasy pękają w koronach lub nisko
u korzeni.
Ten Wicher pchnięty Twą dłonią staje się
oto Milczeniem.

Atomy dawnego człowieka wiążą
prastarą glebę
Świata, którego dotykam moją śmiercią,
i ostatecznie przeszczepiam w siebie,
by stały się wszystkie Twą Paschą - czyli
Przejściem.

Karol Wojtyła

 


   

  

   
Gminna Biblioteka Publiczna w Iwierzycach zaprasza do udziału w XII edycji Konkursu „Czytelnik Roku 2019”

 

 1.Celem Konkursu jest popularyzowanie i ożywienie czytelnictwa 

w środowisku, zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą lekturą oraz promocja biblioteki i jej działań. 

2.W konkursie mogą wziąć udział czytelnicy, którzy korzystają ze zbiorów biblioteki.

3.Czas trwania od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. 

4.Tytuł „Czytelnika Roku” zostanie przyznany w następujących kategoriach:

- Czytające Rodziny

- Dzieci do lat 13

- Młodzież od 14 do 20 lat

- Dorośli 

5.Kryteria przyznania tytułu:

- Systematyczność uczęszczania do biblioteki

- Ilość przeczytanych książek

- Przestrzeganie regulaminu biblioteki

-Udział w formach pracy popularyzujących książkę i czytelnictwo organizowanych przez bibliotekę

6.Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe oraz dyplomy, które będą wręczone na spotkaniu z autorem.

 

 

 

 

 

Programy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 http://www.diecezja.rzeszow.pl/