Kto mało myśli, błądzi wiele ~ Leonardo da Vinci
Rozumiemy siebie jedynie odbywając dookolną drogę pośród znaków ludzkości utrwalonych w dziełach kultury  ~ Paul Ricoeur
Biblioteka jest [...] szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla [...] Boże Tchnienie ... ~ Jan Paweł II
Czytałam i coraz jaśniejszym stawał mi się świat ~ Eliza Orzeszkowa

Spotkanie z etnografem Katarzyną Ignas

W dniu 12 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie  Czytelników z Panią Katarzyna Ignas  etnografem Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum w Przeworsku.           Pani K. Ignas jest autorką książki „Topiec, błąd,  lizibożek i dzidko” czyli o reliktach ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska wydanej w 2018 roku, która powstała na podstawie opowieści mieszkańców Przeworka i okolic opatrzona ilustracjami uczniów przeworskich szkół,  malowidłami ze zbiorów muzealnych okolicznych  artystów malarzy oraz  grafiką Sylwii Zawiślak z Olimpowa. W przeworskim muzeum została również zorganizowana wystawa z zebranych materiałów.

Książka została zaprezentowana przez Autorkę multimedialnie, uzupełniona  ciekawymi opowieściami z przeszłości. Czytelnicy z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszego gościa uzupełniając swoimi opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie lub doświadczonymi przez siebie.

„Celem realizowanego zadania było przedstawienie i przybliżenie odbiorcy postaci demonicznych z rodzimego folkloru stojących w opozycji do postaci fantastycznych z gier komputerowych  czy kultury amerykańskiej, popularyzowanych np. podczas Halloween.”K. Ignas

Spotkanie to było uświetnieniem uroczystości wręczenia nagród dla Czytelników 2018 roku.

•
  •                                                                                               Strona www NPRCz

Książkowy niekalendarz

Academica - Regulamin użytkownika